Windows 10 Defender’ı Kapatma | Burak Yeni
e
sv

Windows 10 Defender’ı Kapatma

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows 10 ile birlikte gelen windows defender ne kadar yenilenmiş yüzüyle karşınıza çıksa da yinede tercih edilmeyen güvenlik aracıdır.

Alternatif yüklenen virüs programları yüklenirken, windows defenderı zaten kapatıyor. Bazı virüs programları versiyonlara göre değişebilir defenderı olduğu gibi bırakıyor. Bu da arka planda boşu boşuna çalışan ve sistemi yoran bir program anlamına gelir.

Böyle durumlarda windows defenderı manuel olarak kapatmak gerekiyor. Windowsda, defenderı kaldırmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılan iki yöntemi aşağıda paylaşacağım. Bazı paylaşımlarda defenderı kapatmak için programlar bulunmaktadır. Bu programları yükleyip çalıştırmanızı önermiyorum. Programın, kayıt defterinde değiştirdiği ayarlar işletim sisteminin ayarlarını bozabiliyor.

Windows 10’da Defender Kapatma Yöntemleri

1- Regedit Kayıt Defterini Kullanarak Kapatma

Windows arama çubuğuna ya da klavyeden windows + r kısayolunu kullanarak regedit yazarak kayıt defterini düzenleyecisini açın;

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Policies\ Microsoft\ Windows Defender” yolunu takip edin. Sağ tarafta boş alana tıklayarak Yeni – Dword (32 bit) Değeri seçin ve ismi DisableAntiSpyware yapın. Oluşturduğunuz değerin üzerine iki kere tıklayarak Değer verisini “1” olarak değiştirin.

Bu ayardan sonra bilgisayarı yeniden başlattığınız zaman windows defender kapalı konumda olacaktır. Tekrar aktif hale getirmek için aynı yolu takip ederek değer verisini “0” olarak değiştirin.

2. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Kullanarak Kapatma

Windows arama çubuğuna ya da klavyeden windows + r kısayolunu kullanarak gpedit.msc yerel grup ilkesi düzenleyecisini açın;

Bilgisayar Yapılandırması \ Yönetim Şablonları \ Windows Bileşenleri \ Windows Defender Virüsten Koruma yolunu takip edin.  Sağ tarafta “Windows Defender Virüsten Koruma’yı Kapat” seçeneğine çift tıklayın.  “Yapılandırılmadı” olarak ayarlanmış seçeneği “etkin” olarak değiştirin. Tamam diyerek bilgisayarı yeniden başlatın.

Ayarları eski haline getirmek istediğiniz zaman aynı yöntemi kullanarak etkin olarak seçtiğiniz değeri yapılandırılmadı olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Windows 10 ‘ da defenderı kapatma işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli