Windows Başlangıç Programlarını Kaldırma / Ekleme | Burak Yeni
e
sv

Windows Başlangıç Programlarını Kaldırma / Ekleme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Windows başlangıç hızının en temel sebeplerinden biri başlangıçta açılan ve arka planda sürekli çalışan programlardır. Kullanmadığınız programlar bile sistem açılırken çalışmaya başlar ve sistemin geç açılmasına sebep olur. Bu programlara bir çok örnek verilebilir. Bilgisayarınıza photoshop yüklüyorsunuz ve bir sonraki açılışta geç açıldığını farkediyorsunuz. Aslında sistem açılırken yüklenen programın bütün gereksiz uygulamarıda sistemle birlikte başlıyor. Bu olay aynı zamanda gereksiz ram tüketiminede neden oluyor.

Sistem başlarken çalışan programları herhangi bir uygulama yüklemeden devre dışı bırakmak mümkün. Windows 7 ve önceki sistemlerde çalıştır komutuna “msconfig” yazarak başlangıç sekmesinden devre dışı bırakabilirsiniz. Windows 8 ve 10 sistemlerde görev yöneticisinde bulunan Başlangıç sekmesinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Benim anlatacağım yöntem ile bu işlemi daha detaylı ve kullanışlı bir şekilde yapabilirsiniz. Sisteminiz açılırken başlamasını istediğiniz programları ekleyebilir ya da var olan bir programı gecikmeli olarak başlatabilirsiniz.

Gecikmeli Başlatma Nedir ? 

Gecikmeli başlangıç olarak ayarladığınız program sistem açıldıktan sonra sizin belirlediğiniz saniye sonrasında devreye girer. Bu da programın hem başlamasına hem de sistemin daha hızlı açılmasını sağlar.

Windows Başlangıç Programları Nasıl Ayarlanır ?

Aşağıdaki linkten quick startup programını indirin. ( Program free’dir )

Quick Startup

Programı kurup başlattıktan sonra , Başlangıç sekmesinde bilgisayarın açılışında başlayan programları görebilirsiniz. Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programları Durum bölümünden etkisiz duruma getirebilirsiniz. Bir daha ayarlama yapmak istemediğiniz programları ise sağ tıklayarak Bu girişi sil diyebilirsiniz.

Gecikmeli başlatma olarak ayarlamak istediğiniz programın üzerine sağ tıklayarak gecikmeli diyerek saniye değerini seçin. Sadece 30-270 sn arası değer seçebiliyorsunuz. Skype ve iTunes gibi geç açılan uygulamalarınız varsa bu uygulamaları 150-200 sn aralığı seçin.

Başlangıç Açılmasına Program Ekleme

Programın altında bulunan Program ekle! butonuna basarak; ismini, programın başlama konumunu ve gecikme süresini ayarlayabilirsiniz.

Windows başlangıç programlarını yönetme işlemleri bu kadardır. Bu yöntemi uygulayarak bilgisayarın açılışında karşınıza çıkan .dll hatalarından kurtuabilirsiniz. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli