Sponsor Reklam

Windows’a Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

yenibrk 16 May 2017 Web Tasarımı  0

Bu yazımda windows işletim sistemlerine php,mysql,apache server kurulumunu anlatacağım. Eğer bilgisayarınızda php sayfaları çalıştırmak istiyorsanız bunları mecburen yüklemek zorundayız. İnternette bir çok  makale okudum. Hepsini ayrı ayrı indirip yüklemeyi anlatmışlar. Her birini yüklerken değişik hatalar ve hataları çözmek için bir yığın uğraşlar. Tek bir program ile bütün servislerin nasıl kurulacağı ve nasıl çalıştırılacağını aşağıda anlatacağım.

Windows’a Php, MySql ve Apache Server Kurulumu  ?

Php , Mysql ve Apache serverıda size tek bir pakette sunan programın adı XAMMP.   Aşağıda programa ulaşmak için bağlantı vereceğim. Xammp apache dağıtım programıdır.

XAMPP

Programın kurulumu ve kullanımı basittir. İndirdikten sonra kurma işlemine geçebilirsiniz. Kurulum esnasında size yükleyeceği programları gösterecektir.

Bu programlar default olarak seçilidir. Eğer seçili değilse hepsini seçin. Yükleme işlemi yaklaşık 10-15 dk bilgisayarınızın hızına göre değişmektedir. Yükleme işlemi bittikten sonra hangi servislerin çalışmasını istediğinizi gösteren bir pencere getirecektir önünüze.

Servisleri teker teker başlatın. Xampp default olarak 80 portunda çalışır. Eğer 80 portunu kullanan başka bir server varsa portunu değiştirin yada xampp serverın portunu değiştireceksiniz. Bir sonraki yazımda xampp server da port değişim işlemini anlatacağım.

Servisleri çalıştırdıktan sonra tarayıcınızı açıp localhost dediğinizde aşağıdaki gibi bir ekran gelirse işlem tamamdır. Port ve server çalışıyor demektir.

Xampp uygulamalarının çalışıp çalışmadığını görmek için sağ altta xampp a iki kere tıklamanız yeterli olacaktır.

Dosyalarınızı atıp çalıştıracağınız klasör yolu ;

C:\xampp\htdocs 

İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*