Windows’da Varsayılan Yükleme Konumunu Değiştirme | Burak Yeni
e
sv

Windows’da Varsayılan Yükleme Konumunu Değiştirme

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda son zamanlarda çok sık sorduğunuz yükleme konumunu değiştirme ayarlarını anlatacağım. Hiç bir program yüklemeden ve bilgisayarınızın işletim sistemine zarar vermeden yüklediğiniz programları istediğiniz diske varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. İnternette bu ayarla ilgili birden çok ayar var ve çoğu işletim sisteminde sıkıntılara neden olmaktadır.

Özellikle düşük kapasiteli bir ssd kullanıyorsanız windowsu daha rahat kullanabilmeniz için programlarınızı başka bir sabit diske yüklemenizde fayda var. Hem yerden kazanmış olursunuz hem de sürekli uygulama ve dosya silmek zorunda kalmazsınız. Ayarlar oldukça basittir. Anlatacağım yöntemi yaklaşık 2 senedir kullanıyorum. Bu ayarı regedit üzerinden yapıyoruz. Bir çok yerde anlatılanları merak edip denedim ve daha sonra ne regedite girebildim ne de program yükleyebildim. Aşağıda anlatacağım yöntem ile çok kolay bir şekilde varsayılan yükleme konumunu değiştirebileceksiniz.

Varsayılan Yükleme Konumunu Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Windows arama butonuna regedit yazarak yada win + r çalıştır kısayolunu kullanarak regedit yazın. Daha sonra aşağıdaki yolu izleyin ;

HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion

CurrentVersion üzerine tıklayarak sağ taraftaki ayarları açın. Burada ProgramFilesDir in üzerine iki kere tıklayarak C yazan yeri D olarak değiştirin.

Not: 32 bit işletim sistemi kullanıyorsunuz ProgramfilesDir tek çıkar. Eğer 64 bit kullanıyorsanız iki tane çıkar. ikisinde de değiştirmeniz gerekir.

Bu ayarlardan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ilk yüklemeyi yapmayı deneyin. D klasörü içinde program files klasörü oluşacak ve yüklediğiniz programın orada barındığını göreceksiniz. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
 • danny3 sene önce
 • yaptım ve hiçbir exe yolu bulunamıyor şimdi regedit dahil teşekkürler cidden