Aland Adı (Domain) Değişikliği Nasıl Yapılır ? | Burak Yeni
user
e
sv

WordPress Alan Adı (Domain) Değişikliği Nasıl Yapılır ?

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Arkadaşlar merhabalar ben yenibrk, uzun zamandır yazı paylaşmıyordum. Artık site içerisinde ki yazıları aslı ve ezgi paylaşacak. Ben arada sırada paylaşacağımı söylemiştim. Bugün boş bir zamanım oldu ve site sahipleri için riskli bir işlemi anlatacağım. Riskten kastettiğim alan adı değiştirmeniz sonucunda, bir süreliğine kaybedeceğiniz trafik ve ziyaretçi kaybınız olacak. Var olan bir alan adınızı, farklı bir alan adıyla değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu her site sahibinin yaptığı bir şeydir. Bir çok kişi bu durumdan korkar ve yanlış bilgilere sahiptir. Bu konuda sizleri biraz aydınlatacağım ve kurulu bir düzeni farklı bir domain adresinde devam ettirmeyi anlatacağım. Web ortamında çalışabilmenin birincil şartı iyi bir internet altyapısına sahip olmaktır. Adsl hız testi işleminizi gerçekleştirerek internet altyapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz

1- Yedekleme Yapma

WordPress üzerinden anlatacağım fakat, farklı projelerinizde de işlem aynıdır. Aynı yollardan faydalanabilirsiniz. Öncelikle wordpress sitenizin tamamen yedeğini alın. Bütün site dosyaları, tema ayarları ve sql dosyalarınız bir kenarda dursun. Aynı zamanda, belki ihtiyacınız olması açısından araçlar – dışa aktar diyerek yazı ve içeriklerinizi de dışarı aktarma yapın.

Aşağıdaki Makalede yazıları dışarı aktarma işlemi ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

WordPress Yazıları Dışarı Aktarma

Tek tek, sql nasıl yedek alınır ve site dosyaları nasıl yedeklenir gibi bilgilerden bahsetmeyeceğim. Zaten böyle bir işe kalkışıyorsanız, bu bilgilerden haberdarsınız diye tahmin ediyorum. Eğer bilginiz yoksa, riskli olan alan adı değişikliği sizin için daha da risk oluşturacağından bu işe kalkışmayın.

2- Yeni Alan Adınızı, Hostinginizi Hazır Edin Yedekleri Aktarın.

Yeni alan adınızı oluşturduğunuz, hosting adresinize bağladığınız ve dns atamalarını yaptınız. Bu işlemden sonra, az önce aldığınız yedekleri komple yeni adrese atın. Dosyaları taşıyın, sql dosyanızı içeri aktarın ve ana dizindeki wp-config dosyasından veri tabanı bilgilerini değiştirin.

Hosting Taşıma Makalemizde bu işlemlerle ilgili gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Yedekleri aktardıysanız; en son yapacağınız işlem ise phpmyadmine bağlanarak veri tabanından site ismini değiştirmek olacak. Wp_options bölümüne girin ve sire url, home alanlarına yeni domain adresinizi yazın.

3- Eski Alan Adını Devre Dışı Bırakın ve Yönlendirme Yapın. 

Artık eski alan adınızı devre dışı bırakabilirsiniz ve hosting üzerindeki tüm dosyaları silebilirsiniz. Burayla işiniz kalmadı. Bundan sonra yapmanız gereken, yeni sitenizin google tarafından inxdeklenmesini beklemek. Burada önemli olan, google üzerinden siteye girecek kullanıcılar, eski alan adınıza gireceği için sayfa bulunamadı hatası alacaklardır. Burada eklenti ya da .htaccess dosyası üzerinden 301 yönlendirme yapacaksınız. Yani eski alan adınıza girecek olan yeni domaine yönlendirilecekler. Böylelikle, fazla bir ziyaretçi kaybınız olmayacak.

.htaccesse aşağıdaki kodu eklerseniz, yönlendirme başlayacaktır.

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://yenialanadi.com/$1 [R=301,L]

Eklenti olarak ta, Redirection eklentisini kullanabilirsiniz. Eklenti ayarlarından; source url kısmına eski domain adresinizi, Target Url kısmına ise yeni alan adınızı yazıp kayıt edin. Bu işlemden sonra, yönlendirme başlayacaktır.

Aşağıda Aslının hazırlamış olduğu bir yazıda eklenti hakkında bilgiler verilmiş. Kurulumuna ve kullanımına bakabilirsiniz.

Redirection Eklentisi Kullanımı

4- Google Search Console Üzerinden Bildirme Yapın

Herşey bitti, bundan sonra yapacağınız şey alan adı değişikliğini google’a bildirmek. Google webmaster tools üzerinden yeni domain adresinizi kayıt edin ve doğrulama işlemlerini yapın. Daha sonra, console üzerinden eski domain adresinizi seçin ve ayarlar bölümünden adres değişikliği seçeneğini tıklayın.

Yeni Sürümde bu ayarları bulamayabilirsiniz, sol menüden eski sürüme geçiş yapıp tekrardan deneyebilirsiniz.

Birinci bölümde, en sağ tarafta bulunan yeni site butonuna tıklayarak yeni alan adınızı seçin. İkinci bölümde, yönlendirmelerinizi kontrol edin. Eğer yukarıda, anlattığımız yönlendirme işlemini yapmazsanız bu denetleme başarısız olacaktır. Üçüncü bölümde yaptığınız bildirime onay vererek, dördüncü bölümde gönder diyorsunuz. Bir hafta içerisinde google da yeni siteniz indexlenmeye başlayacak ve kaybınız çok kısa olacaktır.

5- Değişiklik Bitti Artık Kullanıcılarınıza Duyurabilirsiniz.

Sitenizde ufak bir yerde, yeni alan adınızı kullanıcılara duyurabilirsiniz. Gelen kullanıcılar, şok olmasınlar diye 🙂 Hadi hayırlı olsun diyorum ve yazının sonuna geliyorum. Umarım anlattıklarım işinize yarar ve kısa sürede değişikliği yapabilirsiniz.

Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bildirebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • AsLiOz 2 sene önce
 • Burak, döktürmüşsün 😀

  avatar
  • ezqitek 2 sene önce
  • bu kadar uzun yazdığına göre burak abinin bugün işi yok 😀

   avatar
   • AsLiOz 2 sene önce
   • hahah aynen 😀

    avatar
    • yenibrk 2 sene önce
    • boş yapmayın len 🙂 canım sıkılıyor bugün

     avatar
     • ezqitek 2 sene önce
     • neyse burak abiyi kızdırmayalım 😀 şimdi alan adını falan değiştirir 😛