WordPress AMP Nasıl Kaldırılır ? ( 404 Hatası ) | Burak Yeni
user
e
sv

WordPress AMP Nasıl Kaldırılır ? ( 404 Hatası )

avatar

AsLiOz

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Merhabalar ben aslı, ampyi az çok duymuşsunuzdur. Hızlandırılmış sayfalar anlamına geliyor ve yazılarınız google sunucuları üzerinden gösterime açılıyor. Böylelikle sayfalarınız çok daha hızlı yüklenerek, google da biraz daha üst sıralarda çıkıyor.

Peki böyle faydalı bir teknolojiyi, neden kaldırmak isteyelim ki. Birden çok sebebi var, değerli okuyucular. Bunları tek tek anlatacağım ve nasıl kaldıracağınız hakkında size bilgi verceğim.

AMP Kullanmanın Dezavantajları

Site kurucumuz bundan yaklaşık 1 ay önce, yazılarımızı komple amp sistemine geçirdi. 2-3 güne bütün yazılar, google tarafından indexlendi ve gösterime başladı. Bir süre sonra farketik ki, analystic raporlarında günlük ziyaretçimiz yarıya düşmüş. Gelirlerimiz ise yarıya kadar inmiş ve bir ayda yaşadığımız zarar anlatılamaz. Şunu da anladık ki amp sayfalarında düzenleme yapmadan, google reklamları amp sayfalarında yayınlanmıyor. Buda bize maddi kayıp olarak geri döndü.

Hadi bunu da geçtik, amp sayfalarında ki yazı düzeni o kadar kötü oldu ki. Siteye giren bir kullanıcı, sadece yazısını okuyup çıkmış. Oradan başka hiç bir yere tıklamamış ve site içerisinde gezinmemiş. Ayrıca, resimler çift olarak gözükmeye başlamış.

Durum böyle olunca, sitemizin yöneticileri ve kurucu liderimizle beraber acil bir yönetim toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda amp sistemini tamamen kaldırmayı karar aldık ve uyguladık. Amp yi kaldırdık ve daha sonradan farkettik ki google tarafından girilen bütün yazılarımız 404 hatası alıyor. Burada bir kayıp daha yaşadık ve hitimiz çok düştü.

Bunun üzerine sitemizin kodlarında oynama yaparak, amp sayfalarını tekrardan eski sayfalara yönlendirme yaptık. Şuan baya bir sayfamız normale döndü. Çok az bir sayfamız hala amp etkisi altında kaldı ve onlarda kısa zamanda düzelecek.

Yani arkadaşlar googlenin bir önerisi üzerine amp kurduk ve kaç gündür ekip olarak felaketten kurtulmaya çalışıyoruz.

WordPress’ de Amp Nasıl Kaldırılır ? 

Burası en basit olan bölümdür. WordPress admin paneli üzerinden Eklentiler – Yüklü Eklentiler diyerek, Amp eklentisini önce devre dışı bırakıp daha sonrada sil demeniz yeterli oluyor.

Felaket senaryoları bundan sonra başlıyor. Google yeni indexlemeleri yapana kadar, bu yaklaşık 1 haftayı geçiyor. Bütün yazılarınız 404 hatası alıyor. Aşağıda, amp eklentisini kaldırdıktan sonra 404 hatası almamanız için yönlendirme işlemini anlatacağım.

Amp Linkleri Nasıl Yönlendirilir ?

Link yönlendirme yapabilmek için birden fazla alternatif bulunmaktadır. Ben size en çok kullanılan 2 yöntemi söyleyeceğim. Eğer biri işinize yaramazsa, diğeri kesinlikle çalışacaktır.

1- .Htaccess Üzerinden Yönlendirme Yapma

Ftp programını kullanarak, site dosyalarınıza erişim sağlayın. Public_html klasörü içerisinde bulunan .htaccess dosyasını çift tıklayarak açın ve aşağıdaki kodu, boş bir yere yapıştırın.

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/amp/ https://www.siteadresi.com.com/$1
RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/amp$ https://www.siteadresi.com/$1

Bu işlemden sonra, kaydet diyerek çıkın ve karşınıza gelen değişiklik uyarısını kabul edin. Bu yöntemden sonra, amp sayfalarınızı kontrol edin hata almamanız gerekecektir. Bazı hosting sağlayıcıları, kullanıcıların .htaccess dosyasına müdahale etmesine izin vermez. Bu yüzden burada yaptığınız hiç bir şey çalışmaz. Böyle durumda, aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

2- Redirection Eklentisi Üzerinden Yönlendirme Yapmak

Admin paneli üzerinden Eklentiler- Yeni Ekle diyerek, Redireciton eklentisini aratın. Aşağıdaki etklentiyi önce yükleyerek daha sonradan etkinleştirin.

Etkinleştirme yaptıktan sonra, admin panelinize bir refresh atın ve Araçlar bölümünden redireciton eklentisinin üzerine tıklayın. Add New butonuna tıklayarak, yeni bir yönlendirme başlatın.

Karşınıza çıkan ilk yerde (Source URL) alanına aşağıdaki kodu yazın. Url Option/ Regex bölümünden ise Regex seçeneğini seçin.

^/(.*)\/amp

İkinci yerde (Target URL) alanına ise aşağıdaki kodu, site adresi olan yere kendi site adresinizi yazarak uygulayın. Group bölümünden ise Redirectionsu seçerek save butonu basın.

Bu işlemlerden sonra artık, tarayıcı üzerinden https://www.siteadresiniz.com / yazi adresi /amp bağlantılarınızın yönlendirilip, yönlendirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yönlendirme işlemi bu kadar arkadaşlar, bundan sonra artık googlenin amp linklerini kaldırmasını bekleyeceksiniz. Yazılarınızın çokluğuna göre bu durum değişebilir. Bir ayı geçmeyeceğini tahmin ediyorum.

Daha hızlı bir şekilde kaldırılmasını isterseniz ftp uygulamasıyla site dosyalarınıza erişerek, robots.txt dosyasınıza aşağıdaki kodları ekleyebilirsiniz.

Disallow: /*?
Disallow: /?amp/*
Disallow: /?*

Amp üzerinden anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar. Umarım işinize yaramıştır. Sorularınızı sayfanın aşağısında bulunan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli