WordPress Çevrimdışı Çalışma (Yapım Aşaması) | Burak Yeni
e
sv

WordPress Çevrimdışı Çalışma (Yapım Aşaması)

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda WordPress üzerinde çevrimdışı çalışmayı anlatacağım. Bir müşteriye wordpress sitesi tasarlarken yada kendi bloğunuzu oluştururken hosting üzerinde çalışıyorsanız siteye giren herkes yapım halinizi görür. Oluşturduğunuz taslaklar denemeler başkaları tarafından görünür. Bu durum müşterinin yada sizin hoşunuza gitmeyebilir.

Kimse sitesinin demosunu , henüz düzenlenmemiş halini başkalarına göstermek istemez. Localde çalışıyorsanız zaten sorun yok kimse göremez ama hosting üzerinde çalışıyorsanız wordpress için yapım aşaması sayfası özelliği bulunmaz. Bu özelliği daha önce hiç bir eklenti eklemeden joomlada kullanmıştım. WordPresste ise siteyi çevrimdışı yapmak için eklenti kullanacağız. Siteye admin yetkisiyle giriş yapanlar siteyi görüntülerken normal userlar ise sadece sizin oluşturacağınız yapım sayfasını göreceklerdir.

WordPress Yapım Aşaması Sayfası Nasıl Oluşturulur ?

Eklentiler- Yeni Ekle bölümüne gelerek Coming Soon Page yazın ve karşınıza çıkan ilk eklentiyi yükleyin ve daha sonrasında etkinleştirin.

Eklenti kurup etkinleştirdikten sonra sol taraftaki menüde Ayarlar – Coming Soon Pageye tıklayın. Karşınıza 4 adet sekme gelecektir. Bu sekmelerde  neler yapabileceğinizi aşağıda anlatacağım.

Content; Bu bölümde çevrimdışı modu etkinleştirebilir ve yapım aşamasında sayfasında gözükecek logo, başlık, mesaj gibi içerikleri ayarlayabilirsiniz.

Design; Bu bölümde bakım modu ekranı ile görselleri ayaralayabilirsiniz. Arkaplan resmi , arkaplan rengi ve yazı renkleri gibi.

Advanced; Bu bölümde ise kendi özel html ve css kodlarınızı ekleyebilirsiniz.

Live Preview; Bu bölümde yaptığınız değişikliklerin ön izlemesine bakabilirsiniz.

Sizi en çok ilgilendiren kısım content bölümüdür. O yüzden sadece content bölümündeki düzenlemeleri anlatacağım.  Burada 3 tane bölüm var bu bölümler Status , Headline ve Message ;

Satus bölümünde iki seçenekten birini seçmeniz gerekir. Bunlar Coming yada Maintenance modlarıdır. Bu ikisi arasındaki farklar ise;

Coming Soon Mode: Bu modu seçerseniz arama motorları tarafından kullanılabilir.

Maiteanance Mode: Bu modda siteniz arama motorları tarafından kullanılmadığını bildirir.

Buraya kullanacağınız başlığı yazabilirsiniz. Buradaki başlık kalın ve büyük yazılır.

Message kısmında ise kullanıcılara daha detaylı bilgi verebilirsiniz. Burasıda başlığın altında paragraf formatında gözükecektir. Tüm ayarları yapıp ön izleme yaptığınızda aşağıdaki gibi gözükecektir.

Ayarları kaydettiğinizde adminler hariç siteye kim girerse girsin yapım aşaması sayfasını görecektir. Siz tekrardan özelliği disable yapana kadar. İşlemler bu kadar ve basittir. Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli