Sponsor Reklam

WordPress Sağ Tık Engelleme Eklentisi

yenibrk 28 Mar 2018 Web Tasarımı  0

Blog yazarlarının en büyük sıkıntısıdır, saatlerce emek verip hazırladıkları yazıların ve resimlerin başkaları tarafından kopyalanıp kullanılması. Bu yazımda wordpress siteleri için sağ tık engelini sağlayan eklentinin kurulumunu ve ayarlarını anlatacağım. Öncelikle blog sitelerinde paylaşılan bir çok eklenti ve javascript kod denedim, fakat hiç birisi işe yaramıyor.

Aşağıda vereceğim eklenti ve sonrasında yapacağınız kod ayarlarından sonra sitenize gelen okuyucular metin seçimi yapamayacaklar ve de sağ tık yaptıklarında uyarı mesajı alacaklardır.

WordPress Sağ Tıklama Nasıl Engellenir ?

WordPress admin paneline girerek Eklentiler – Yeni Ekle deyin. Arama çubuğuna “WordPress Copyprotect” yazarak karşınıza ilk gelen eklentiyi yükleyip, etkinleştirin.

Etkinleştirdikten sonra Görünüm – Düzenleyici’ye girerek Tema Alt Bölüm ( Footer.php ) ‘ e tıklayın. Sayfanın en alt bölümünde </body> etiketinden önce aşağıdaki kodu yapıştırın.

Dosyayı kaydet yaptıktan sonra , Admin paneli menüsünden Wp Copy Protect ayarlarına girin. Buradaki ayarları teker anlatacağım. Sizin için uygun olanları etkinleştirebilirsiniz.

Disable right mouse click: Sağ tıklama için seçilecek ayarlardır. En üstteki seçeneği seçerseniz sağ tık engeli yapılmaz. Bir altında sağ tık engeli olur fakat kullanıcı sağ tık yaptığında ona mesaj gösterilmez. En alt seçenekte ise kullanıcı sağ tık yaptığında sizin message bölümüne yazdığınız uyarı gözükecektir.

Disable text selection: Kullanıcıların yazıları seçmesine engel olan ayardır. Burayı aktif ederseniz okuyucular sayfanızdaki metinleri seçemezler. Eğer aktif etmezseniz metni seçip klavyeden ctrl + c kısayolu ile kopyalama yapabilirler.

Display protection information: Kullanıcın ekran yakalama ve print screen yapmasını kısıtlar.

User Setting: Bu ayarda ise geçerli ayarların hangi okuyucuları etkileyeceği belirlenir. En üsttekini seçerseniz adminlere ve yöneticilere uygulanmaz. İkinci seçenekte login olan kullanıcılara uygulanmaz. En alttaki seçenekte ise bütün kullanıcılar, adminler dahil bu kurallardan etkilenir. En üsttekini işaretlemeniz tercihimdir.

Eğer kod paylaşan bir blog siteye sahipseniz ve sitenizdeki belirli kodları okuyucuların kopyalamasına izin vermek istiyorsanız aşağıda ki eklentiyi kurun ve kodlarınızı bu eklenti yardımıyla paylaşın.

Crayon Syntax Highlighter

WordPress sağ tıklama engelleme işleminde uygulanacak işlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“WordPress Sağ Tık Engelleme Eklentisi” üzerine 5 yorum

 1. Onur dedi ki:

  Hocam emeğine sağlık. Kolay bir kurulum ve güzel bir anlatım olmuş. Sadece bir konu hakkında bilgi almak istiyordum. Display protection information kısmı nasıl çalışıyor. Print Screen yaptım alabildim. Mobilden girincede ekran görüntüsü alma yaptım yine yapabildi. Sitedeki resimlerimizin alınmamasını istiyorduk. Bu konuda yardımcı olur musunuz? Nasıl çalışıyor bu Display protection information kısmı ?

  1. yenibrk dedi ki:

   resmi kopyalamak isteyen istediği şekilde alır o yüzden ne yapsanız boşuna zaman kaybı olur.

   1. ogz dedi ki:

    web sitesinde bellirli bir noktaya tıklanmasini istemiyorum bunu nasil engelerim ?

    1. yenibrk dedi ki:

     Eklentinin öyle bir özelliği bulunmamaktadır.

 2. buğra dedi ki:

  hocam kolay gelsin gğzel ve basit anlatımla işimizi kolaylaştırdınız benim başka bir sorum olacaktı
  Bu işlemi PDF dosyalarında nasıl yapabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*