Sponsor Reklam

WordPress Siteye İki Adımlı Doğrulama Ekleme

yenibrk 04 Mar 2018 Web Tasarımı  0

İki adımlı doğrulama, günümüzde yaygınlaşan ve bir çok platformda kullanılan güvenlik yöntemidir. Cep telefonundan üretilen tek seferlik bir şifre yardımıyla wordpress sitenizi koruyabilirsiniz. Hotmail , Google vb. bir çok platform iki adımlı doğrulamayı müşterilerine kullandırmaktadır.

Admin panelinize sızan bir casus , kullanıcı adı ve şifrenizi öğrense bile telefonunuzdan üretilen şifreyi bilmeden giriş yapamayacaktır ve elinde bulunan kullanıcı bilgileri hiç bir işine yaramayacaktır.

Bu korumayı kullanabilmek için akıllı telefona sahip olmanız gerekiyor. iOS ve Android cihazlara uygulama kurulumunu ve wordpress için gerekli olan eklentiyi aşağıda paylaşacağım.

WordPress İki Adımlı Doğrulamayı Kurma

Android sistemli cihazlar için >> Google Authenticator

iOS sistemli cihazlar için >> Google Authenticator

Yukarıdaki linklerden authenticator uygulamasını cihazınıza indirin. Yükleme işlemi bittikten sonra;

WordPress admin paneline girerek Eklentiler / Yeni Ekle diyerek “Google Authenticator” eklentisini aratın ve aşağıdaki eklentiyi kurup etkinleştirin.

Vereceğim linkten de indirip , ftp hesaptan eklentiler klasörüne atıp etkinleştirme yapabilirsiniz.

WordPress Google Authenticator

Eklentiyi kurduktan sonra ; Admin panelinden Kullanıcılar / Profilinize tıklayın. “Google Authenticator Setting” bölümünde “Active” yazan kutucuğu işaretleyin. Secret bölümünden bölümünde ki “Show/Hide QR code” tıklayın. Bu bölümde karekod açılacaktır.

Telefonunuza indirdiğiniz programı çalıştırarak ; Android cihazlar “yeni hesap oluştur” , ios cihazlarda ise “+” işaretine tıklayarak barkodu tara deyin. Ekran da çıkan barkodu okutmanız yeterli olacaktır. Uygulama şifre üretmeye başladıysa admin panelinde yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Admin paneli giriş ekranına tekrardan eriştiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsanız doğru bir şekilde kurmuşsunuzdur.

Admin giriş ekranında authenticator kısmına mobil uygulamanın ürettiği şifreyi girin. Şifreler 30 saniyede bir yenilenir. Bu da sitenizin güvenliği iyice arttırılmış demek oluyor. Bu eklentinin tek dezavantajı admin paneline giriş yapabilmek için telefonun her zaman yanınızda olması gerekmektedir.

Telefonu Kaybettim Panele Giriş Nasıl Yaparım ?

Böyle bir durumla karşılaşırsanız sitenizin dosyalarına erişerek /public_html/wp-content/plugins içerisinden google-authenticator klasörünü silin yada yeniden adlandır diyerek başına herhangi bir karakter koyun. WordPress eklentiyi göremeyeceği için sizden iki adımlı doğrulama istemez.

WordPress sitenize iki adımlı doğrulama kurma işlemleri bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bildirebilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“WordPress Siteye İki Adımlı Doğrulama Ekleme” üzerine 1 yorum

  1. decorotti dedi ki:

    Bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*