Sponsor Reklam

WordPress SSL Ayarları ve Https Yönlendirme

yenibrk 15 May 2017 İnternet  0

Bu yazımda satın almış olduğunuz ssl nin wordpress’e uygun hale getirilmesi için yapılması gereken işlemleri anlatacağım. Google artık web sitesi olanları ssl almaya mecbur bıraktı.  Bu aslında geç kalınmış bir sistem. ssl olmayan web sitelerine bilgi girişi yapılması, alışveriş yapılması için kullanıcılar için risk doğuruyor. Özellikle ssl bulunmayan web sitelerine kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi girmeyin. Google bu siteleri ayırt edebilmemiz için ssl olmayan sitelere güvenli değil işareti koyuyor.

Eğer bir ssl aldıysanız mutlaka sabit bir ip de almanız gerekiyor. ssl sabit ip olmadan çalışmıyor. Sabit ipyi kendi hosting firmanızdan almanız gerekiyor. ssl yi WordPress’ e nasıl uygulucaksınız , https yönlendirmeni nasıl yapacaksınız aşağıda anlatacağım.

WordPress SSL Ayarları ve  Https Yönlendirme İşlemi

WordPress sitenizde ssl çalışması için mevcut http sitenizi https ye yönlendirmeniz gerekiyor. Bu işlem için küçük bir eklenti kullanıcaz başka bir ayar değişikliği yapmanıza gerek yok. İnternette htaccess dosyasına ekleyeceğiniz bir sürü kod var fakat kodlarla uğraşmayın. . Yarın öbür gün ssl süreniz bittiği zaman yada , süresini uzatmadığınızda tekrardan kodlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Eklentiler zaten bütün ayarları gerçekleştiriyor. Ssl kurulduktan sonra bazı sayfalarınızda güvenli değil ibaresi görebilirsiniz. Kuracağımız eklenti bu hataları da ortadan kaldıracak.

Really Simple SSL  Eklentiyi verdiğim linkten indirip plugins klasörüne atıp çalıştırabilirsiniz yada direk admin panelinden eklenti yükle deyip kurabilirsiniz.

Not: Eklentiyi kurup çalıştırmadan önce lock-down-admin eklentisi mevcutsa eklentiler kısmından eklentiyi kaldırın.

Eklenti kurulup çalıştırıldıktan sonra mevcut http li linkleriniz https olarak ayarlanacak ve tarayıcıda güvenli olarak çıkacaksınız.  Daha sonra wordpress admin panelinden genel ayarlara gelerek httpli linkinizi https olarak yazın ve kaydet deyin.

Not: Lisanslı wordpress sitelerinde https yönlendirilmesinden sonra lisans anahtarı yanlış hatasıyla karşılaşırsanız , temayı satın aldığınız yerden ssl li lisans anahtarı isteyiniz.

Daha sonra Really Simple SSL Ayarlarını yapacağız. Bunun için Admin panelinde Ayarlara tıklayarak SSL seçiyoruz.

Ayarları bu şekilde yapıp Save diyoruz. Bu işlemlerden sonra artık google sizi güvenli site olarak belirleyecek ve uyarı vermeyecektir. İşlemler bu kadardır soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.

{yenibrk}

Namı Değer yenibrk , teknolojik sorunları çözerek ve bilgi paylaşımı yaparak kullanıcıların yaşadığı sorunları çözmek için uğraşır..
Benzer İçerikler

“WordPress SSL Ayarları ve Https Yönlendirme” üzerine 5 yorum

  1. Bilal dedi ki:

    Hocam basitçe anlatımınız için teşekkürler fakat siteye girerken ipden fazla istek geliyor uyarısı geliyor sayfayı açmıyor ne yapmalıyım ?

  2. Emirhan dedi ki:

    Teşekkürler yararlı konu

  3. arzu dedi ki:

    merhaba ya ben dediğiniz bu işlemleri yaptım ama sayfaya giren sayısında çok büyük bir düşüş oldu normal mi bu başka yapmam gereken birşey var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*