Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak | Burak Yeni
e
sv

Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak

avatar

yenibrk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımda daha önceden kurmuş olduğumuz xampp servera veritabanı oluşturma ve oluşturulmuş veritabanına bağlanma işlemini anlatacağım. Bildiğiniz üzere xampp kurarken mysql de kurmuştuk. Bu yazımı okuduktan sonra localhosttan wordpress bile çalıştırabileceksiniz. İşlemler oldukça basittir.

Xampp Server Üzerinde Mysql Veritabanı Oluşturmak ?

Mysql de ilk önce veri tabanı oluşturma işlemi yapacağız.

C:\xampp\mysql\data yolunu takip ederek data klasörünün içine yeni bir klasör açarak ismine ise “deneme” deyin. deneme klasörü sizin deneme isimli veritabanınız oldu. Artık bir veritabanınız var. Burada oluşturmuş olduğunuz  veritabanı kullanıcıadı:’root  şifre:’ ‘    yoktur boş bırakacaksınız.

Eğer mevcut bir sql dosyamız varsa phpmyadmin’e bağlanarak sql dosyanızı içeri aktaracaksınız. Tarayıcınıza localhost/phpmyadmin yazarsanız yada portunuz farklıysa localhost:82/phpmyadmin yazarak ulaşacaksınız.

Resimde de gördüğünüz gibi bağlantı kurduk ve oluşturduğumuz deneme veri tabanıda gözüküyor.Var olan sql dosyanız varsa içeri aktar diyerek sql dosyanızı yükleyebilirsiniz. Veritabanı işlemini anladıysanız wordpress kurabilirsiniz artık.

Ayarlarınız şu şekilde oldu ;

define(‘DB_NAME’, ‘deneme‘);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘root’);

/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, );

/** MySQL sunucusu */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Veritabanı kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmenin yolu varda uğraşmayın. Kuracağınız sitelerin buraya göre ayarlayın çalışır. İşlemler bu kadardır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bildirebilirsiniz.

Paylaşımı Faydalı Bulduysanız ve Bu Tür Paylaşımların Devamının Gelmesini İstiyorsanız Bağış Sayfamızdan Destek Olabilirsiniz.


Benzer İçerikler
 • Site İçi Yorumlar

*

En az 10 karakter gerekli